ATEŞLİ ÇOCUK

Yayınlanma Makaleler

Ateşin tanımı oldukça zordur. Vücudun çeşitli bölgelerinde ölçülen değerler farklı olduğu gibi, gün içindeki değerlerde de farklılıklar vardır.

Rektal(Anus)    38 ° C

Ağız               37,5 ° C

Koltuk Altı       37,2 ° C

Kulak              38 ° C

     Çocuklardaki ateşin başlıca nedeni enfeksiyonlardır.
    
     Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar
    
     Üst solunum yolu enfeksiyonları
    
     Mide-bağırsak enfeksiyonları
    
     Kulak enfeksiyonu
    
     Krup, bronşiolit ve diğer alt solunum yolu enfeksiyonları
    
     İdrar yolu enfeksiyonları başlıca ateş nedenlerini oluşturmaktadır.
 
Enfeksiyonların dışında aşı uygulamalarından sonrada ateş görülebilir. Aşılama sonrası gelişen ateş oluşumu ve görülme zamanı aşının tipine göre değişmektedir.
   
Fazla giydirilen çocuklarda da ateş yüksek bulunabilir. Çocuğun giysilerinin hafifletilmesi ile ateşin düştüğü görülür. Diş çıkarma döneminde görülen ateş tartışılan bir konudur Genellikle diş çıkarmaya bağlı ateş yüksek bir ateş olmayıp kendiliğinden düzelmektedir.
     
   -Eğer bebek üç aydan küçük ve ateşi 38° C ise
   
   -Üç aydan büyük bir çocukta ateş 38° C veya daha yüksek ve çocuğun görünümü iyi değilse
 
   -Üç ay-otuz altı ay arasındaki bebek çocuklarda ateş 38,9° C ve üstünde ise
 
   -Herhangi bir yaştaki çocukta ateş 40° C ve üzeri ise
 
   -Çocuğun öyküsüne ateşli havale mevcutsa
 
   -Ateşle birlikte  döküntüleri mevcutsa
 
   -Çocukta kronik hastalıklar örneğin; kalp hastalığı, kanser, lupus ve orak hücreli anemi tanısı ile takip ediliyorsa bu durumda çocuğun mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. 

Çocuğunuz ateşlendiği zaman öncelikle doktorunuza başvurmanız gereklidir. Tedavi süresince ateşin hemen düşmesini beklemeyin. Ateşli çocuklar üşüdüğünü hisseder bu nedenle ısısını artırmaya çalışır. Halbuki çocuk soyulmalı gerekirse ılık su  ile banyo yaptırılmalı banyo sonrasında kurulanmamalı ve üzerine örtü örtülmemeli. Kurudukça ateş düşmedi ise tekrar yıkanmalı. Bu esnada çocuk ağlayabilir normaldir. Ateş düşürücü olarak parasetamol, ibuprofen yada benzeri ateş düşürücüler kullanılabilir. Çünkü küçük çocuklardaki enfeksiyonların çoğunluğu viral olup antibiyotiklerle düzelmez. Ezbere yada eczaneden alınan ilaçlar kullanılmamalı mutlaka hekim tarafından görüldükten sonra hekim önerisi ile hareket edilmelidir. Ancak 3 aydan küçük bebeklerde ateş büyük risk taşır ve mutlaka iyi bir şekilde tedavi ve takip edilmelidir. En önemlisi ateşli çocuk çok giydirilmemeli. Antibiyotikler ateş düşürücü değildir. Her ateşli hastalıkta antibiyotik kullanılmaz.